Logo Senatu RP, Senator RP Dorota Czudowska, Logo Prawa i Sprawiedliwości

Otwarcie wystawy Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń

Data publikacji: 18 września 2013

17 września – w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, Senator Czudowska otworzyła wystawę IPN „Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń”. Wystawę będzie można zobaczyć do 27.września w godzinach od 16.00 do 20.00, w Sali Jana Pawła II przy parafii św. Tadeusza Apostoła, jeszcze raz dziękujemy ks. Stanisławowi Araszczukowi za życzliwość i udostępnienie sali.

Ekspozycja prezentuje równoległe akcje represyjne wobec Polaków, przeprowadzone przez III Rzeszę i Związek Radziecki. Agresorzy dążyli do wyeliminowania najlepiej wykształconych, wpływowych i ideowo niepodległościowych Polaków, według dokładnie przygotowanych list proskrypcyjnych.

Plansze wystawowe są ujęte w bloki tematyczne: zawiązanie sojuszu,

pakt Ribbentrop-Mołotow, który doprowadził do rozbioru Polski i jej okupacji. Następne plansze rekonstruują przygotowanie do zbrodni, ich przeprowadzenie, pokazują sprawców i ich ofiary. Podsumowaniem jest bilans obu akcji, ich zasięg geograficzny i fakt nieukarania zbrodniarzy – bezpośrednich sprawców i nadzorujących ze strony niemieckiej i sowieckiej.


Projekt i realizacja: ITCentris