Logo Senatu RP, Senator RP Dorota Czudowska, Logo Prawa i Sprawiedliwości

Konferencja dotycząca „Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi”

Data publikacji: 17 października 2013

Głos Senator Doroty Czudowskiej – lekarza onkologa nt. walki z rakiem piersi

W 2008 Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi ustanowiła 15 października Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi. Celem jest przypominanie kobietom w Europie o tym jak wielki wpływ na ryzyko zachorowania na raka piersi ma styl życia. Niezwykle istotna jest również kwestia szybkiej diagnozy i podjęcia leczenia.

Na specjalnej konferencji zorganizowanej właśnie 15 października politycy Prawa i Sprawiedliwości, będący lekarzami, zwrócili szczególną uwagę na kwestie związane z profilaktyką. Profilaktyka jest kluczową kwestią w walce z rakiem piersi; niestety edukacja, profilaktyka i wczesne wykrywanie tej choroby w Polsce „leżą”, a minister zdrowia nie odpowiada na wezwania w tej kwestii – mówili senatorowie Prawa i Sprawiedliwości.

Dorota Czudowska, Senator PiS i równocześnie ceniony lekarz onkolog podkreśliła, że dzięki tej konferencji „chcielibyśmy za pomocą mediów dotrzeć głównie do młodego pokolenia, młodych kobiet, aby zapoznać je z czynnikami ryzyka raka piersi”.

Wśród głównych czynników zwiększających ryzyko zachorowania otyłość, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, nierodzenie dzieci oraz niekarmienie ich piersią.

Senator Czudowska zwróciła również uwagę na to, że w Polsce brakuje specjalnych ośrodków zajmujących się profilaktyką, wykrywaniem i leczeniem właśnie raka piersi. Takich sprofilowanych ośrodków, powinno być w Polsce minimum 40.

Senator Stanisław Karczewski przyznał, że mamy w Polsce coraz lepsze wyniki leczenia, ale w dalszym ciągu dystans między nami a Europą wydłuża się, zostajemy w tyle. Ostrzegł, że jeśli w systemie ochrony zdrowia nie pojawią się dodatkowe pieniądze, to dystans do krajów zachodnich będzie się zwiększał. Według Stanisława Karczewskiego obecny rząd nie zrobił nic by poprawić sytuację.

W konferencji udział wziął również Senator Bolesław Piecha. Według niego, polska służba zdrowia radzi sobie z rakiem piersi jeśli chodzi o leczenie, ale polskie kobiety trafiają do lekarza zbyt późno. „Po to, aby temu zapobiegać trzeba po pierwsze edukować w kierunku zmiany stylu życia, po drugie wcześnie wykrywać” – podsumował.

http://www.pis.tv/#komentarze-polityczne,1007

konferencja_senat


Projekt i realizacja: ITCentris