Logo Senatu RP, Senator RP Dorota Czudowska, Logo Prawa i Sprawiedliwości

Oświadczenie ws. okoliczności zatrzymania osób podejrzanych o oblanie pomnika farbą

Data publikacji: 17 października 2013

W dniu dzisiejszym p. Senator Dorota Czudowska w imieniu grupy senatorów przekazała do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska oświadczenie w sprawie okoliczności zatrzymania podejrzanych o oblanie farbą pomnika wdzięczności armii radzieckiej w Legnicy, które prezentujemy poniżej:

Warszawa, 17 października 2013 r.

Oświadczenie senatorskie

Oświadczenie kierujemy do Prezesa Rady Ministrów, Donalda Tuska.

 

Panie Premierze, w Legnicy we wrześniu br. miały miejsce wydarzenia, które powinny zwrócić Pańską uwagę i budzić troskę wszystkich, przywiązanych do idei państwa prawa.

13 września br. na Placu Słowiańskim „pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej” został oblany czerwoną farbą. Następnego dnia, 14 września ok. godz. 9 rano do mieszkania osoby podejrzewanej o ten czyn weszło pięciu nieumundurowanych policjantów. Przeprowadzili rewizję, wykonywali zdjęcia. Dwóch młodych mężczyzn przebywających w mieszkaniu wyprowadzono w kajdankach, jeden w niedostatecznej odzieży (krótkie spodnie i klapki). Jeden został zatrzymany na kilkanaście godzin, drugi spędził 48 godzin w areszcie. Podejrzany ze względu na złe samopoczucie został przewieziony z aresztu na konsultację do szpitala i po kilku godzinach, znów w kajdankach wrócił do aresztu. Postawiono mu zarzut zniszczenia mienia. W trakcie rewizji mieszkania został zarekwirowany sprzęt elektroniczny (telefony komórkowe, komputery), który nie został dotąd zwrócony przez Policję.

Młodzi mężczyźni w ten sposób potraktowani przez policję nie byli nigdy karani. Pracują. Są wykształceni i aktywni. Czyn, o który są obwiniani, nie miał charakteru chuligańskiego. Pozostawiając na boku wymagającą wyjaśnienia sprawę, kto jest sprawcą pomalowania czerwoną farbą tego pomnika stwierdzić musimy, że prawdopodobna motywacja sprawcy nawiązywać może do tych wartości, które nie powinny być obce żadnemu politykowi wyrosłemu w nurcie niepodległościowym, a więc także i Panu, Panie Premierze. Nie namawiamy do malowania pomników jakąkolwiek farbą. Nie rozumiemy jednak, jak to jest możliwe, Panie Premierze, że potencjalny sprawca wykroczenia, które ma charakter demonstracji politycznej, jest traktowany jak niebezpieczny kryminalista działający z niskich pobudek ? Jakie cele i interesy państwa polskiego uzasadniały takie potraktowanie tych młodych ludzi. Jakim zagrożeniom miała przeciwdziałać akcja legnickich policjantów. Czy rzeczywiście podejrzany o wylanie puszki farby na kontrowersyjny pomnik musi być zatrzymywany na dwa dni przez wzmocniony patrol tajnej policji ? Dane osobowe zatrzymanych przekażemy na każde życzenie osób desygnowanych przez Pana Premiera do wyjaśnienia tej sprawy. Bardzo prosimy o wyjaśnienie wszystkich jej aspektów i jeśli potwierdzą się informacje, które przedstawiamy wyżej – o stanowczą reakcję Pana Premiera.

 

Pobierz oświadczenie

Relacja:

http://www.legnica.fm/index.php/38-fakty-legnica/16070-senator-pis-dorota-czudowska-pisze-do-premiera


Projekt i realizacja: ITCentris