Logo Senatu RP, Senator RP Dorota Czudowska, Logo Prawa i Sprawiedliwości

Jarosław Kaczyński na Ukrainie

Data publikacji: 1 grudnia 2013

Szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapewnił w niedzielę na demonstracji w Kijowie, że Polska zawsze będzie wspierać sprawę integracji europejskiej Ukrainy. „Jesteście potrzebni Unii Europejskiej” – podkreślił zwracając się do uczestników wielotysięcznej manifestacji.

Jarosław Kaczyński przemawiając na demonstracji poparcia dla integracji Ukrainy z UE, która odbywa się na głównym placu ukraińskiej stolicy, Majdanie Niepodległości, wyraził nadzieję, że Ukraina będzie w przyszłości członkinią UE.

„Drodzy bracia Ukraińcy, przyjechałem tutaj żeby poprzeć to, co jest waszym dążeniem, waszym marzeniem, żeby poprzeć tworzenie waszego związku z Unią Europejską, z Europą, wasz marsz na Zachód” – powiedział Jarosław Kaczyński.

Mówił, że kiedy patrzy na wielkie tłumy, na tę ogromną demonstrację, to jest pewien, że zgormadzeni na niej zwyciężą. „(Jestem pewien), że Ukraina będzie w Unii Europejskiej, że weszliście już na tę drogę, weszliście, bo jesteście zjednoczeni, bo jesteście silni” – mówił Jarosław Kaczyński

Nawoływał, by Ukraińcy pamiętali, że są potrzebni Europie. „To nie jest tylko tak, że wy potrzebujecie Europy, że wy potrzebujecie Unii, Europa potrzebuje Ukrainy, potrzebuje Ukrainy, pamiętajcie o tym, miejcie tę pewność” – mówił Jarosław Kaczyński.

Podkreślił, że „Europa będzie silniejsza, będzie więcej znaczyć, jeżeli Ukraina będzie członkiem Unii”. „Ale to, by być razem, a dziś razem, to znaczy być w Unii, oznacza także, że razem będą także nasze dwa wielkie narody: polski i ukraiński. To jest bardzo, bardzo ważne dla naszej przyszłości, dla przyszłości Polski, dla przyszłości Ukrainy” – mówił szef PiS.

Dodał, że właśnie w tym kierunku w swej polityce szedł jego brat prezydent Lech Kaczyński, który zginął w Smoleńsku. „Idziemy tą samą drogą i tą samą drogą będziemy iść dalej” – oświadczył Jarosław Kaczyński.

Podkreślił, że wie, iż są „na Ukrainie siły, które mają inne poglądy” i – jak mówił – warto im przypomnieć wiersz wielkiego ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki.

„On pisał w jednym ze swoich utworów, że ci, którzy szkodzą Ukrainie, którzy nie chcą wolnej Ukrainy, nigdy nie zostaną zbawieni. Niech ci, którzy dzisiaj chcą ciągnąć Ukrainę w tę drugą stroną pamiętają o tym wielkim przesłaniu wielkiego Ukraińca” – powiedział Jarosław Kaczyński.

Przywołując słowa wypowiedziane wcześniej na demonstracji przez duchownego, o potrzebie budowy moralnych podstaw polityki, moralnych podstaw życia publicznego, podkreślił, że to bardzo ważne dla tej drogi, na którą weszli Ukraińcy.

„Idźcie tą drogą, a z całą pewnością zwyciężycie. Przed chwilą słyszeliście słowa o tym, by się nie bać. Otóż zacytuję wielkiego Polaka, papieża Jana Pawła II: nie lękajcie się. Nie lękajcie, niech żyje wolna Ukraina, niech żyje wolna Polska” – mówił.

„Sława Ukrainie” – zakończył swe przemówienie Jarosław Kaczyński. „Dziękujemy” – skandował tłum zebranych na Majdanie, którzy też kilkakrotnie przerywali oklaskami wystąpienie Prezesa PiS.

PAP

Pełne przemówienie Jarosława Kaczyńskiego:

http://www.youtube.com/watch?v=1EM6r5OahvQ#t=45

529c87c900009ce4100003200258.image1_

 


Projekt i realizacja: ITCentris